Jak vybrat filtry do vysavače?

Ač to nemusí být na první pohled úplně zřejmé, filtry jsou nejdůležitější součástí vysavače. Právě ony totiž rozhodují o tom, kolik nečistot zůstane ve vysavači a kolik se jich vrátí zpět do vzduchu. Jak vybrat filtr vhodný zrovna pro váš vysavač?

Jak filtry fungují?

Vysavačem nasátý vzduch je plný nečistot a jsou to právě sáčky a filtry, které zabraňují návratu těchto nečistot do okolí. Zatímco sáček se postará o největší předměty a nečistoty, filtry jsou tady na mikroskopické částečky prachu, pylu, kouře a podobně.

Jak často filtry měnit?

Výrobce doporučuje u bezsáčkových vysavačů výměnu filtru jednou za půl roku, u vysavačů se sáčky pak jedenkrát za rok. Záleží však také na tom, jak často vysáváte, jak velkou plochu vysáváte a na míře znečištění vysávaných povrchů.

Co jsou to HEPA filtry?

HEPA filtr je zpravidla poslední filtrovací částí vysavače, přes kterou prochází nasátý vzduch. Jeho úkolem je zachycení těch nečistot, které sáček či předcházející filtry zachytit nezvládly. Nejčastěji jde o prach, plísně, kouř, pyl a podobně.

HEPA filtry (High Efficiency Particulate Air filter – v českém překladu vysoce efektivní filtr vzduchových částic) vyvinula ve čtyřicátých letech americká agentura NASA. Technologie původně určená pro jaderný a kosmický průmysl se postupně dostávala do dalších odvětví včetně vysavačů. Dnes jsou HEPA filtry v podstatě standardem jak u sáčkových, tak u bezsáčkových vysavačů.

Filtry HEPA jsou vyrobeny z překládaného skelného mikrovlákna, které má ideální schopnost zadržovat i ty nejmenší mikroskopické částečky.

Pro co nejlepší fungování filtru je potřeba zajistit vysokou těsnost vzduchové cesty. Aby filtrace byla opravdu účinná, vzduch musí procházet jen přes HEPA filtr.

Třídy a účinnosti HEPA filtrů

Účinnosti HEPA filtrů se udávají v několika standardizovaných třídách. Do vysavačů se přitom dodávají nejčastěji třídy č. 10–13. Čím vyšší třída, tím lepší filtrace.

Pro vysavače se nejčastěji používají třídy č. 10–13. Níže uvedená čísla platí pro nečistoty o rozměrech 0,05–0,15 mikrometru a zachování ideálního průchodu vzduchu.

  • Třída 10 zadrží 85 % nečistot. Při vysátí 10 000 částeček se jich zpět do vzduchu dostane 1500.

  • Třída 11 zadrží 95 % nečistot. Při vysátí 10 000 částeček se jich zpět do vzduchu dostane 500.

  • Třída 12 zadrží 99,5 % nečistot. Při vysátí 10 000 částeček se jich zpět do vzduchu dostane 50.

  • Třída 13 zadrží 99,95 % nečistot. Při vysátí 10 000 částeček se jich zpět do vzduchu dostane jen 5.

Omyvatelné či neomyvatelné filtry?

Po každém vysátí se filtr o něco více zanese nečistotou. Ta postupem času vede ke zhoršenému tahu vysavače. Důležité je proto nezapomenout filtr jednou za čas vyčistit. Omyvatelné filtry lze propláchnout slabým proudem vody, neomyvatelné je potřeba pracněji zamést jemným smetáčkem.

Omyvatelné filtry lze jednoduše vyčistit slabým průplachem vlažnou vodou. Jakmile filtr uschne do sucha, je možné jej znovu použít. Oproti neomyvatelnému filtru je sice o něco dražší, ale jeho čištění a údržba zase výrazně jednodušší.

Čistění neomyvatelných filtrů je o něco komplikovanější. Nejlepším způsobem, jak se zbavit vyfiltrovaných nečistot, je vyfoukání stlačeným vzduchem či ometením pomocí jemného smetáčku. Pamatujte, že filtry jsou vyrobeny z jemného materiálu a jakékoli nešetrné zacházení je může nenávratně poškodit.

6. Univerzální filtry

Univerzální filtry se používají zejména v případech, kdy neseženete vhodný typ pro svůj vysavač. Takový filtr jednoduše zastřihnete podle originálního tvaru a pouze vložíte do vysavače. Jde zejména o mikrofiltry na výstupu vzduchu za motorem a o motorové filtry, které čistí vzduch před jeho vstupem do motoru. HEPA filtry se univerzální nedělají. 

Autor článku: provysavace.cz